10+ rzeczy, które powinieneś wiedzieć o glutenie
Podejście do glutenu i produktów bezglutenowych uległo w ostatnich latach dramatycznym zmianom. Ludzi, którzy dowiadują się, że mają alergię na gluten jest coraz więcej. Wówczas jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zmienić, jest Twój jadłospis. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że możesz mieć alergię na gluten, Twój lekarz powinien przeprowadzić odpowiednie badania i w przypadku potwierdzenia diagnozy, zalecić Ci możliwości rozwiązania tej sytuacji. Diagnozowanie celiakii, czyli alergii na gluten może być bardzo trudne, ponieważ u każdego może objawiać się zupełnie inaczej. Ponoć istnieje ponad 200 znanych symptomów, występujących w układzie trawiennym, lub innych częściach ciała, zwiastujących celiakię. U niektórych pojawi się już w wieku dziecięcym, u innych dopiero w późniejszym czasie. Powody jej powstania nie są znane. Niektórzy nie muszą mieć żadnych oznak alergii, ale badanie krwi da pozytywny wynik. Bywa zaś i tak, że ten, u kogo badanie krwi dało wynik negatywny, będzie mieć pozytywną biopsję jelita. Jednakże wszyscy, u których występują objawy celiakii, mają większe ryzyko pojawienia się komplikacji. Kiedy wykryją u Ciebie alergię na gluten, dobrze by było posłać na badanie również swoich najbliższych krewnych.
Czym jest gluten?
Gluten to nazwa ogólna protein zawartych w pszenicy, życie, jęczmieniu i innych ziarnach. Gluten pomaga pożywieniu zachować jego kształt, działa jak „klej”. Można go znaleźć w wielu pokarmach, często w takich, w których byśmy się go wcale nie spodziewali.
Pszenicę znajdziemy w:
- chlebie
- pieczywie
- zupach
- makaronach
- cerealiach
- sosach
- sosach sałatkowych
- zasmażce
Jęczmień znajdziemy w:
- słodzie
- barwniku spożywczym
- zupach
- piwie
- drożdżach piwowarskich
Żyto znajdziemy w:
- żytnym chlebie
- cerealiach
Pozostałe ziarna:
- chleb
- makarony
- cerealia
Jeśli zdecydujesz się na dietę bezglutenową, musisz wiedzieć, że:
- Unikanie glutenu nie oznacza, że Twoje jedzenie będzie nudne i pozbawione smaku. Istnieje wiele produktów, które są zdrowe, smaczne i bez glutenu. Możesz jeść mięso, ryby, jajka, warzywa, owoce, ryż, ziemniaki, orzechy i wiele, wiele innych rzeczy.
- Z dietą bezglutenową nie musisz chudnąć, wręcz przeciwnie, możesz nawet przytyć. Niektóre produkty zastępcze zawierają o wiele więcej tłuszczy i sacharydów, niż te z glutenem. Dodatkowo, zmieniając dietę, sprawisz, że Twoje jelita zaczną się uzdrawiać.
- Wino i alkohol destylowany w przeciwieństwie do piwa są bezglutenowe. Destylowany alkohol nie zawiera żadnego, szkodliwego glutenu, choć może być wyprodukowany ze składników go zawierających.
- Gluten może się ukrywać w pokarmach, w których oczekujemy go najmniej, między innymi w sosach (dresingi, sosy sojowe itp). Zawsze lepiej przeczytać skład na opakowaniu.
- Będziesz musiał uważać podczas odwiedzin. Nie możesz ślepo poczęstować się wszystkim, co Ci zaproponują. W najgorszym przypadku, możesz nosić ze sobą własne jedzenie.
- Szukaj produktów, na których znajduje się informacja, że są bezglutenowe.
- Dieta bezglutenowa może doprowadzić do niedoboru witamin w Twoim ciele. Musisz kontrolować swój jadłospis, aby zawierał wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i witaminy.
- Uważaj na produkty, na których jest napisane, że nie zawierają pszenicy, mogą one zawierać żyto lub jęczmień. Produkt musi być całkowicie bezglutenowy.
Najczęściej spotykane objawy celiakii u dzeci:
- Chroniczne biegunki lub zaparcia
- Wzdęcia i bóle
- Wymioty
- Blady, śmierdzy, lub tłusty stolec
- Utrata wagi
- Zmęczenie
- Rozdrażnienie
- Problemy z zębami i szliwem
- Opóźnione dorastanie
- Problemy ze skupieniem i hiperaktywność
Najczęściej spotykane objawy celiakii u dorosłych:
Tylko jedna trzecia ludzi zwróci się z prośbą o pomoc do specjalisty.
- Anemia spowodowana niedoborem żelaza
- Zmęczenie
- Bóle kości i stawów
- Artretyzm
- Osteoporoza nebo problemy z kośćmi
- Zaburzenia jelit i dróg żółciowych
- Depresja lub lęki
- Mrowienia, odrętwiałość lub bóle rąk i nóg
- Migreny
- Spóźniająca się miesiączka
- Bezpłodność lub powtarzające się poronienia
- Nadmiar aftów
- Swędząca wysypka
Jakich witamin i suplementów diety powinienem używać, jeżeli mam alergię na gluten?
Na rynku znajduje się bardzo dużo suplementów diety, które możesz spożywać mając celiakię. Musisz je spożywać przede wszystkim jeśli Twoje jelito cienkie nie jest w stanie absorbować potrzebnej Twojemu ciału ilości składników pokarmowych. Właśnie dlatego ścisła dieta bezglutenowa wymaga uzupełnienia określonymi minerałami i suplementami. Nie musi być jednak stosowana u każdego.
Bezglutenowe rogaliki - przepis
Ciasto powinno wystarczyć na 12 rogalików.
Wartości odżywcze w przybliżeniu: 206 kalorii, 46g sacharydów, 1g tłuszczy, 2g białek, 407mg sodu, 3g cukru.
Składniki:
- 2 opakowania suszonych drożdży
- 2 szklanki ciepłej wody
- 5 1/2 szklanki mąki bezglutenowej
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki soli
- 2 litry przegotowanej wody
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Przygotowanie:
W małej misce wymieszaj drożdże z ciepłą wodą. Drożdże pozostaw w wodzie do rozpuszczenia (około 5 minut). W misce wymieszaj bezglutenową mąkę, cukier i sól. Użyj ugniatacza do ciasta, wodę z drożdżami wlej na środek. Mieszaj dopóki ciasto nie będzie gładkie. Gotową masę przykryj folią i odstaw na 10 minut. Następnie ciasto podziel na 12 identycznych kawałków. Rozgnieć każdy kawałek wałkiem, a następnie zwiń według uznania. Rogaliczki połóź na blasze i przykryj folią. Pozostaw do urośnięcia, około 30-40 minut, lub aż do momentu, kiedy ich objętość nie zwiększy się o 30%. Aż ciasto urośnie, zagotuj 2 litry wody i dodaj do niej olej rzepakowy. Zanurz w niej rogaliki na 30-45 sekund. Po wyjęciu z wody umieść je na natartej masłem blasze i piecz w 400 stopniach Celsjusza przez 15-18 minut, aż nie nabiorą złotego koloru. Podawać je możesz nawet z samym masłem.
Teraz wiesz już, czym jest celiakia i możesz podzielić się tą wiedzą z kimś poznanym na naszym portalu randkowym. Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj się ZA DARMO już teraz!
Źródła: http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/projevy-celiakie-pokazde-jinak
https://celiac.org/live-gluten-free/gluten-free-recipes/
[ivi]