Dieta snów dla niej i dla niego
Dosłownie rzecz ujmując, naprawdę chodzi o tak zwaną dietę snów, która zakłada, że organizm jest w stanie zbilansować wagę, a także sam się „naprawić“ poprzez odpoczynek. Wiele osób uważa, że spanie to strata czasu i nagminnie odkładają moment zaśnięcia na coraz to późniejszą godzinę tylko po to, aby zyskać więcej czasu np. na pracę lub gry komputerowe. Największymi specjalistami w tej dziedzinie są studenci, którzy zawsze starają się nadrobić cały semestr w ciągu jednej nocy. Nie wpływa to pozytywnie nie ich organizmy. Ci, którzy już chodzą do pracy, najchętniej po całym dniu idą z przyjaciółmi na piwo lub leżą przed telewizorem podjadając przy tym różne smakołyki, takie jak czekolada, chipsy, czy popcorn.
Na czym polega tzw. „dieta snów”? Otóż jej zasady są wyjątkowo proste, wystarczy pamiętać, że:
- Kiedy śpimy - nie jemy. Odkładając sen na późniejszą godzinę sami narażamy się na to, że dopadnie nas nawet już nie mały, ale wielki głód. Pamiętaj też, że podczas snu nasz organizm wciąż spala kalorie, dlaczego by więc nie spalać w tak przyjemny sposób?
- W czasie snu cały orgaznim wraca do swojej naturalnej równowagi.
Kiedy jesteśmy niewyspani lub jeśli cierpmy na chroniczny brak snu nasze ciało zostaje wyprowadzone z równowagi hormonalnej. Jeżeli tego nie dopilnujemy, to czy się nam to podoba czy nie, nasze ciało będzie już potrzebowało pomocy różnych leków regulujących poziom hormonów. Jeśli jesteśmy długo zmęczeni, poziom serotoniny w naszym organizmie spada. Zapytacie, czym jest serotonina? Otóż jest to hormon, który odpowiada za spokój i szczęście. Natomiast spadek hormonu gherliny skutkuje uczuciem głodu. Jaki mamy z tego logiczny wniosek? Otóż po prostu: zmęczenie = uczucie głodu. Kiedy jesteśmy wyczerpani potrzebujemy więcej energii, dlatego też jemy więcej. Oprócz tego, z powodu niskiego poziomu serotoniny często popadamy w depresje i pocieszamy się jedząc czekoladę, lody lub inne łakocie, które nam na krótką chwilę przynoszą ukojenie.
Unikaj tabletek nasennych
Jeśli już ktoś zdecyduje się poddać farmakologicznej kuracji nasennej i spróbuje skorzystać z leków nasennych musi wiedzieć o tym, że wiąże się to z wielkim ryzykiem. Leki nie są rozwiązaniem problemu, jedynie łagodzą jego skutki. Człowiek może uzależnić się od takich tabletek i nie będzie już mógł bez nich zasnąć w sposób naturalny.
7 sprawdzonych sosobów na bezsenność
Istnieją metody dużo lepsze niż farmakologiczne środki nasenne. Jakie?
- Zrezygnuj z picia kawy i napojów energetyzujących. Jeżeli masz problemy ze spaniem, najlepiej zregygnować z nich całkowicie. Jednak jeśli nie potrafisz odmówić sobie kawy, staraj się ją pić wyłącznie rano, nigdy na wieczór.
- Przed spaniem napij się ciepłego mleka – rada nie tylko znana od wieków, ale też skuteczna. Mleko zawiera tryptofan, czyli aminokwas wywołujący senność.
- Pod poduszkę włóż sobie woreczek z lawendą. Lawenda uspokaja i przyjemnie pachnie. Zasypiając poczujesz się niczym w ogrodzie lawendowym w Francuskiej Prowansji.
- Przewietrz sypialnię. W dusznym pomieszczeniu nikomu nie jest łatwo zasnąć.
- Nie pij dużo przed spaniem, będziesz wówczas więcej wstawać do toalety.
- Znajdź dla siebie tę najwygodniejszą pozycję.
- Nie możesz zasnąć ponieważ ciągle myślisz o tym, co powinieneś zrobić? Zamiast ciągle się nad tym zastanawiać, weź kartkę i ołowek i zapisz wszystko, co wydaje Ci się ważne. Zrób sobie tzw. listę „to do”, czyli rzeczy do zrobienia. W nocy przecież i tak nie zrobisz nic z tego, nad czym tak długo główkujesz, a w ten sposób możesz mieć pewnośc, że o niczym nie zapomnisz.
Czego nie jeść przed spaniem?
Na noc nie należy jeść niczego słodkiego, ani spożywać węglowodanów, które zaburzają proces spalania. Wówczas organizm nie czerpie energii z zasobów tłuszczu, lecz z tego co zjedliśmy przed chwilką, zaburzając tym samym prawidłowe trawienie.
Relaks przed zaśnięciem
Jeśli chcesz się porządnie wyspać i naprawdę odpocząć, nie pracuj przed snem. Odpuść sobie wszelką aktywność fizyczną i umysłową. Przed spaniem najlepiej jest przeczytać ciekawą księżkę lub przytulić się do partnera i porozmiawiać w spokoju. Nie ćwicz, ani nie chodź biegać po ósmej godzinie wieczorem. Nie pobudzaj na noc organizmu, któremu należy się odpoczynek.
Ciągle śpisz sam/sama? Nie męcz się, we dwójkę zasypia się o wiele lepiej niż w samotności! Zarejestruj się na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś z Twojej okolicy!
[nk]