Jak rozpoznać alergię na roztocze?
Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego, który powinien bronić nasz organizm przed wszelkiego rodzaju drobnoustrojami, takimi jak wirusy i bakterie. Czasami, z niewiadomych przyczyn, zaczyna on traktować substancje potencjalnie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu (czyli alergeny, takie jak właśnie np. roztocza) za groźne i zaczyna z nimi walczyć. Jak już wspomnieliśmy alergia na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób alergicznych. Może dotknąć każdego - dzieci, dorosłych oraz osoby starsze. Roztocze to żyjące w kurzu pajęczaki, które zaliczamy do alergenów wziewnych. Dlatego objawy alergii dotyczą przede wszystkim układu oddechowego, w szczególności nosa.
Objawy alergii na roztocze
Głównymi objawami są:
- katar sienny,
- kichanie i kaszel (zazwyczaj rano oraz podczas sprzątania),
- nieżyt nosa,
- wodnisty katar,
- napady kichania,
- świąd nosa,
- łzawienie oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- duszności,
- świszczący oddech.
To ostatnie może świadczyć o rozwijającej się astmie, która jest konsekwencją długotrwałego drażnienia dróg oddechowych przez alergen. Dlatego, choć alergia na kurz może wydawać się błahym problemem – należy niezwłocznie zacząć leczenie.
Jeżeli alergik jest narażony na stałe stężenie alergenów w powietrzu może dojść do kolejnych, mniej charakterystycznych objawów, takich jak:
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy, migreny.
Roztocze lubią zamieszkiwać w naszych sypialniach, w szczególności w materacach naszych łóżek – dlatego alergicy często budzą się zmęczeni pomimo długiego snu.
Skąd się biorą?
Roztocze to drobne pajęczaki, których nie możemy dostrzec gołym okiem (ich rozmiar osiąga jedynie kilkaset mikrometrów), które zamieszkują przede wszystkim nasze materace, kołdry, dywany, poduszki, narzuty, zasłony czy pluszowe zabawki naszych dzieci. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ żywią się złuszczonym ludzkim i zwierzęcym naskórkiem. Aby mogły się rozwijać, potrzebują nie tylko pożywienia, ale również odpowiedniej temperatury – najlepiej ok. 23 C. oraz wilgotności powietrza od 75 do 80%. Liczebność roztoczy zwiększa się lub zmniejsza w zależności od pory roku, stąd częste sezonowe nasilenie uczulenia.
Konsekwencje nieleczonej alergii na roztocze
Najczęściej nieleczona alergia na roztocze skutkuje nawracającymi problemami związanymi z układem oddechowym. Z czasem może rozwinąć się astma lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Nie warto zatem lekceważyć objawów uczulenia i lepiej jest od razu skonsultować swoje dolegliwości z alergologiem.
Jak poradzić sobie z roztoczami?
Wyżej wspominaliśmy już, jakie warunki sprzyjają mnożeniu się roztoczy. Powiedzmy sobie jednak o wszystkich metodach walki z tym niewidzialnym wrogiem:
- regularnie sprzątaj mieszkanie – kurz wycieraj na mokro,
- częste wietrzenie pomieszczeń,
- przynajmniej raz w tygodniu czyść materace, na których śpisz i zmieniaj pościel,
- postaraj się ograniczyć wilgotność powietrza do ok 40-60% - zaopatrz się w pochłaniacz wilgotności i nie susz prania w pomieszczeniach, w których często i długo przebywasz,
- utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu (do 21 C.),
- usuń z domu dywany, puchowe kołdry, grube narzuty, zasłony i inne przedmioty, na których mogą gromadzić się roztocze,
- przedmioty, których nie możesz się pozbyć, a na których osadza się kurz – takie jak książki, zabawki – przechowuj hermetycznie zamknięte,
- pościel pierz w temperaturze przynajmniej 60 C.,
- korzystaj z odkurzaczy ze specjalnymi filtrami HEPA lub odkurzaczy wodnych,
- stosowanie filtrów powietrza, które pomagają oczyścić pomieszczenie z alergenów roztoczy.
Alergię na roztocze najczęściej leczy się przy pomocy leków antyhistaminowych i glikokortykosteroidów donosowych, które po wykonaniu odpowiednich badań przepisuje lekarz. Leki te mają działanie prewencyjnie i łagodzą występujące podczas uczulenia symptomy. Istnieje tylko jedna forma leczenia przyczynowego i jest to tzw. immunoterapia swoista czyli innymi słowy: odczulanie. Polega ono na podskórnym lub doustnym podawaniu alergikowi coraz większych dawek alergenu. Wówczas w organizmie rozwija się tolerancja na uczulające białko. Pamiętaj jednak o tym, że leczenie wszelkiego rodzaju uczuleń i alergii jest kwestią indywidualną i zawsze powinno być ono skonsultowane z lekarzem-specjalistą.
Myślisz, że masz alergię na roztocze? Wybierz się do lekarza w Twojej okolicy. Gabinety alergologiczne znajdziesz w każdym większym mieście w Polsce, np. w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.
[nk]