Poznajcie z partnerem język wolności
Ohad Naharin twórca języka ruchowego o ciekawej nazwie GAGA stał się niedawno jednym z najsłynniejszych choreografów na świecie. Jak sam bardzo chętnie powtarza „Skoro już się nie zatrzymujecie, to powiedzcie teraz wszyscy razem: bułka z masłem!” – ta wspomniana „bułka z masłem” jest symbolem czegoś prostego, co każdy potrafi osiągnąć. Czy na pewno? Przyjrzymy się temu bliżej ...
Terapia przez ruch
Jak powstało GAGA? Naharin przez wiele lat był zawodowym tancerzem i choreografem, który jednak przyznaje, że nigdy tak naprawdę nie wiedział, jak używać swojego ciała. Kiedy doznał poważnej kontuzji i usłyszał wyrok: „Już nigdy nie będziesz mógł tańczyć” zamiast się załamywać, postanowił zaufać sile swojego ciała, które ma przecież ogromne zdolności regeneracji. Zaczęła się walka z własnymi ograniczeniami, z której zrodził się język ruchowy zwany GAGA. Ten wyjątkowy sposób pracy z ludzkim ciałem wywołał wielkie zainteresowanie nie tylko wśród tancerzy, ale również zwykłych ludzi. Wszyscy pokochali GAGA za jego swobodę i prostotę. Nie trzeba być sportowcem, żeby móc go wykorzystywać. Zamiast sprawności fizycznej potrzebne są tu bowiem otwartość umysłu, zaufanie do samego siebie, swojej wyobraźni oraz trenera prowadzącego zajęcia.
Improwizuj!
Wiemy już, skąd się wziął język GAGA, teraz dowiedzmy się więcej o tym, jak go praktykować. Podczas zajęć prowadzonych przez specjalnie wyszkolonych trenerów (tak, mamy ich również w Polsce) wszyscy uczestnicy mogą swobodnie interpretować każde zadanie. Najważniejszy jest dystans do samego siebie, otwarta głowa oraz umiejętność odkrywania w sobie na nowo ciekawości małego dziecka. Nigdy nie ma ściśle ustalonych kroków, to Twoje ciało wymyśla choreografię. Nie musisz się więc bać, że wykonasz coś niewłaściwie i wystawisz się na pośmiewisko – nie ma żadnych zasad, przez co nie ma też żadnych fałszywych ruchów. Z jednej strony jest to czysta improwizacja, ale z drugiej możesz też liczyć na pomoc trenera, który w dyskretny sposób poprowadzi Cię, kiedy zaistnieje taka potrzeba.
Pozytywny wpływ GAGA
GAGA pomaga uporać się nie tylko z demonami w postaci fizycznej, ale również psychicznej. Osoby cierpiące na różnego rodzaju traumy, czy depresje mogą dzięki niemu na nowo poczuć w sobie siłę i chęć do działania. Zaakceptować samych siebie i swoją przeszłość. Zdaniem psychologów ten dziki i nieokrzesany taniec pomaga uwolnić się od wewnętrznych napięć. W sali, w której się ćwiczy nie ma żadnych luster, co z kolei sprawia, że znika bariera wstydu i lęk przed oceną. Taniec, który od człowieka nie wymaga sprawności fizycznej jest idealnym sposobem na uwolnienie trudnych emocji i poradzenie sobie z dręczącymi nas od środka traumami. Sami uczestnicy przyznają zaś, że GAGA pomogła im w wewnętrznym oczyszczeniu i osiągnięciu samoakceptacji.
Podsumujmy pozytywny wpływ tańca GAGA na nasz organizm:
- poprawa samopoczucia
- osiągnięcie samoakceptacji
- wewnętrzne oczyszczenie
- poprawa kondycji
- obudzenie i rozwój świadomości własnego ciała
- rozluźnienie napięć zalegających w mięśniach
- rozruszanie skostniałych stawów
- niwelowanie blokad fizycznych i psychicznych
- uporanie się ze wstydem i lękiem
- pomaga w leczeniu traum i depresji
GAGA sprawia, że ludzie nie tylko wracają do zdrowia bez bólu i kontuzji, ale też mają szansę wyrazić siebie i swoje emocje w osobisty, wręcz indywidualny sposób.
Masz ochotę spróbować? W takim razie zapisz się na pierwsze zajęcia! Warsztaty GAGA prowadzone są w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Lublinie i Gdańsku!
Wstydzisz się pójść sam/a? Chcesz mieć kogoś, z kim będziesz mógł/mogła mieć wspólne hobby? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu randkowym i poznaj kogoś, kto będzie Ci towarzyszyć.
[ivi]