Sprawdzone sposoby na nieświeży oddech
Oprócz nieprzyjemnego zapachu, czy nieświeżego oddechu możemy usłyszeć również medyczne nazwy tej przypadłości „halitosis” lub „maldor”. Jego najczęstszą przyczyną jest nagromadzenie się baterii w jamie ustnej, jednak mogą go również wywoływać niektóre choroby oraz nieodpowiednia dieta.
Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?
Nie znajdziemy nigdzie statystyk ukazujących ilu ludzi w rzeczywistości męczy ten problem. Głównie bada się to czy człowiek uważa, że ma nieświeży oddech, czy nie.
Bakterie
Przyczyną więcej niż 80% przypadków są bakterie. Mogą one występować wraz z zapaleniem dziąseł, możemy je również znaleźć w migdałkach, gdzie żywią się resztkami jedzenia. Bakterie w jamie ustnej mogą mnożyć się także za pośrednictwem niedostatecznie czystych protez zębowych, czyli np. aparatów na zęby. Dlatego tak ważnym jest utrzymywanie ich w czystości. Infekcje drożdżakowe również mogą powodować problemy. Warto wspomnieć także o wszelkiego rodzaju zapaleniach: dróg oddechowych (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli), ucha środkowego, zębów, przewodu pokarmowego, zatok itd., zwłaszcza jeśli mowa jest o odmianie ropnej.
Resztki jedzenia
Po każdym posiłku między zębami pozostają jego resztki. Pozostałości te zaczną się rozkładać i brzydko pachnieć, co więcej tworzą między zębami i na zębach osad, który jest kolejną przyczyną nieświeżego oddechu. Oprócz tego znanym wszystkim źródłem nieprzyjemnego zapachu są takie składniki jak – czosnek, cebula czy ser pleśniowy itd. Jest to spowodowane faktem, że składniki te nie dostają się tylko do naszego żołądka, ale również do krwi, a przez i to do wydychanego powietrza. Intensywność tego zapachu możemy zredukować gumą do żucia, ale nigdy go całkowicie nie zlikwidujemy, przejdzie sam kiedy tylko z ciała zostaną usunięte wszystkie pozostałości skonsumowanego produktu.
Suchość w ustach
Uczucie suchości w ustach (specjalistyczna nazwa kserostomia) może być kolejną przyczyną, zazwyczaj wywoływaną poprzez zaburzenia gruczołów ślinowych, które u zdrowego człowieka nawilżają jamę ustną, czym usuwają z niej obumarłe komórki oraz osad. W przypadku, że w jamie ustnej produkuje się mało śliny, komórki zaczną się rozkładać a przecież wszystko to co się rozkłada zdecydowanie nie pachnie ładnie. Ślina zawiera również kwas, który nie pozwala bakteriom się mnożyć.
Problemy trawienne
W przypadku niedostatecznego trawienia białek przez organizm nieprzyjemny zapach z ust może pojawić się jak tylko skosztujecie jakiegokolwiek produktu mlecznego lub ryby. Ludzie z cukrzycą także są znani z nieświeżego oddechu „pachnącego” amoniakiem. Często wywoływany jest również przez refluks czyli cofanie się treści pokarmowej oraz soków żołądkowych do przełyku („paląca zgaga”).
Palenie
Papierosy same w sobie niezbyt ładnie pachną i oczywistym jest, że nasz oddech po nich nie będzie świeży. Dodatkowo wysuszają błonę śluzową w ustach, pozbywając się z niej potrzebnych nam kwasów, czym pomagają w tworzeniu się osadu i kamienia nazębnego. Palisz tylko w stresowych sytuacjach? Tym gorzej! Kiedy nasz organizm się stresuje, nasza odporność się obniża, co stwarza idealne warunki do rozmnożenia się bakterii anaerobowych (czyli tych, które nie lubią kwasów, np. pałeczka zapalenia płuc) wywołujących nieprzyjemny zapach.
Jak sobie z tym poradzić?
Nieprzyjemnego zapachu z ust możemy się pozbyć tylko wtedy, kiedy odkryjemy jego faktyczną przyczynę, do tego czasu będziemy go jedynie bardziej lub mniej skutecznie ukrywać. Możemy spróbować dojść do tego drogą eliminacji lub odwiedzić swego lekarza rodzinnego albo stomatologa.
Dbanie o higienię jamy ustnej
Całkowitą podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Powinno być dla nas oczywiste, że zęby myje się minimalnie dwa razy dziennie (jeśli wiemy, że mamy problemy z odkładaniem się płytki nazębnej lub nawracającym zapaleniem dziąseł – trzy razy dziennie) a po jedzeniu dobrze by było przynajmniej wypłukać jamę ustną. Antybakteryjne płyny do płukania ust nie tylko odświeżą nasz oddech, ale także zredukują wzrost i rozmnażanie się bakterii. Nić dentystyczna oraz szczoteczka międzyzębowa również są bardzo pomocne. Możemy też wypróbować skrobak do języka, który co prawda nie wyeliminuje anaerobowych bakterii, ale pozbędzie się nieestetycznej warstwy osadu na języku.
Odpowiednia dieta
Jedzcie zdrowo, z umiarem i regularnie. Unikajcie mocno aromatycznych potraw. Spowodowanego przez nie nieświeżego oddechu nie rozwiąże żaden płyn do płukania ust.
Spróbujcie używać naturalnych pokarmów roślinnych (glony, młody jęczmień) dla prawidłowego wchłaniania składników odżywczych z pokarmów. Chlorofile w jakiejkolwiek postaci (suplementy diety, płyny do ust oraz pasty) potrafią rozkładać nieprzyjemnie pachnące związki. Należy pić dużo wody a zamiast kawy zaparzyć sobie ziołową herbatę. Powinno się ograniczyć alkohol i przestać palić.
Ochrona
Oczywiście jeżeli jesteśmy już w drodze na randkę i nagle zorientujemy się, że nasz oddech nie jest odpowiedni, możemy sięgnąć po gumę do żucia. Jednakże powinniśmy wybrać tę bez cukru. Cukierek miętowy bez zawartości cukru również nam nie zaszkodzi. Nasz oddech na chwilkę się odświeży, ale cukier zostanie na zębach i pogorszy nasz problem. Musimy jednak pamiętać, że ani guma ani cukierek nie działają na dłuższą metę.
Rady są następujące: płukanie ust czarną bądź zieloną herbatą, żucie imbiru oraz stosowanie nalewek z anyżu czy olejków esencjonalnych z cynamonem, bazylią lub miętą. Najlepiej jest to wszystko wypróbować samemu.
Świeży oddech jest ważny między innymi wtedy, kiedy wybieramy się na randkę. Zadbaj zatem o higienę jamy ustnej abyś podczas spotkania nie musiał/a się niczego wstydzić! Nie masz jeszcze z kim wybrać się na randkę? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś bliżej już dziś!
[nk]