Syndrom wypalenia
Czym właściwie jest syndrom wypalenia?
Syndrom wypalenia nazywany jest również wypaleniem zawodowym lub sydromem burnout. Nazwa pochodzi właśnie od tegoż angielskiego słowa – burnout. Syndrom po raz pierwszy został zdiagnozowany i opisany w 1974 roku przez H. Freudenbergera w artykule „Staff burnout” w dzienniku Journal of Social Issues. Istnieją różne definicje i wyjaśnienia dotyczące tego nieprzyjemnego syndromu, które zawsze są opartne na jednym podstawowym fakcie. Syndrom wypalenia objawia się utratą jakiegokolwiek zainteresowania wykonywaną pracą. Jest to zjawisko o podłożu psychicznym, tzw. przechodzone zmęczenie. Syndrom wypalenia pojawia się przede wszystkim wśród profesji wymagających kontaktów z ludzmi i komunikacji z nimi. Jest to stan emocjonalnego, mentalnego i fizycznego wyczerpania spowodowany nadmiernym i długotrwałym stresem. Pojawia się kiedy zacznie się Ci wydawać, że nie jesteś w stanie wypełniać ciągle nowych obowiązków, które na Ciebie spadają. Jeśli będziesz się zbytnio stresować, zaczniesz tracić zainteresowanie i motywację. Produktywność Twojej pracy zacznie spadać, będziesz się czuć wyczerpany, bez energii i bezsilny, pojawią się również zmiany nastrojów.
Prewencja
Co robić aby wypalenie zawodowe nas nie dopadło? Jeżeli podejmiesz odpowiednie kroki na czas, możesz uniknąć zachwiania Twojego zdrowia psychicznego, które jest później bardzo ciężko odratować.
Zadbaj o relaks
Zacznij już po przebudzeniu. Wyskocz wcześniej z łóżka i medytuj przez kilka minut. Możesz też zacząć pisać dziennik lub coś przeczytać. Rozpocznij dzień w inny, przyjemny dla Ciebie sposób.
Jedz zdrowo
Zastanów się na tym co jesz. Spróbuj jeść lższejsze potrawy i trochę zmienić jadłospis. Nie musisz od razu przechodzić na dietę, ale ogranicz tłuste potrawy, tłuszcze, nadmiar cukru oraz słodkich napojów.
Wysypiaj się
Odpowiednia ilość snu jest potrzebna do dobrego funkcjonowania. Dzięki temu będziesz też mieć więcej energii, której potrzebujesz aby móc stawić czoła codziennym wyzwaniom. Jeśli będziesz spać mniej niż sześć godzin, możesz być pewny, że nie ominą Cię problemy zdrowotne. Optymalna liczba godzin, które człowiek powinien przeznaczyć na sen to osiem.
Uprawiaj sport
Biegaj, zacznij chodzić na siłownię, uprawiać jakikolwiek sport, abyś mógł oderwać się od dręczących Cię myśli. Sport odświeży Ci umysł, zaczniesz myśleć inaczej i dodatkowo poprawisz swoją kondycję fizyczną.
Znajdź czas dla siebie
Naucz się wyłączać telefon komórkowy, kiedy masz taką możliwość. Znajdź czas dla siebie. Jeżeli koledzy z pracy przyzwyczają się do tego, że jesteś ciągle do ich dyspozycji, zaczną to wykorzystywać na swoją korzyść.
Bądź asertywny
Mówienie NIE jest ważne. Wypowiedziane w odpowiednim momencie może Ci oszczędzić wiele czasu i trudu. Jeżeli jednak nie powiesz tego zawczasu może się stać, że utoniesz w powierzonych Ci zadaniach, na które sam tak potulnie się zgodziłeś.
Bądź kreatywny
Zrób coś kreatywnego nie tylko w ramach pracy. Spróbuj swojich sił przy tworzeniu innego projektu, który nie będzie całkowicie związany z Twoją posadą.
Naucz się panować nad stresem!
Jakie są oznaki wypalenia?
Ten syndrom nie pojawi się z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, podczas którego Twoje ciało będzie Ci wysyłać różne sygnały ostrzegawcze. Nie możesz ich ignorować, w przeciwnym wypadku Twój stan będzie się ciągle pogarszać aż się wypalisz.
Symptomy są różne, na przykład:
o uczucie zmęczenia
o wyczerpanie, problemy z zasypianiem
o częste nudności
o obniżona odporność
o bóle mięśni, głowy, pleców itd.
o poczucie własnej porażki, bezsilności
o utrata motywacji, uczucie osamotnienia
o negatywne nastawienie
o izolacja od otaczającego świata
o zła samoocena, w szczególności odnośnie pracy
Jak najlepiej uporać się z syndromem wypalenia?
Najlepszym sposobem na pozbycie się syndromu wypalenia jest zmiana pracy. Przekwalifikowanie się na coś zupełnie innego. Jeśli jednak nie masz na tyle odwagi i siły, lub też z niezależnych od Ciebie względów nie możesz tego zrobić, należy od razu zabrać się za rozwiązywanie problemu. Spróbuj ustalić w pracy swój konkretny zakres obowiązków. Jeśli okaże się, że masz ich zbyt wiele, przydziel część z nich pozostałym współpracownikom. Postaraj się zmienić pozycję w pracy na inną. Weź urlop abyś mógł odciąć się od pracy.
Źródło: https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Freudenberger
[kač]