Trendy żywieniowe
Między głównymi alternatywnymi trendami w żywieniu na dzień dzisiejszy są fleksitarianizm, wegetarianizm, weganizm, frutariaństwo, dzielenie posiłków i makrobiotyka.
Fleksitarianizm
Jedna ze specyficznych nie ortodoksyjnych diet jest Fleksitarianizm, które polega na powolnym i dokładnym trawieniu. Fleksitarianie nie odmawiają mięsa, ale jedzą tylko takie, które nie pochodzi z wielkich przemysłowych farm karmionych zwierząt. To oznacza świerzo złowione ryby, mięso i domowe drób. Mogą też jeść świnine i wieprzowie, ale potrzebują wcześniej wiedzieć czym były te zwierzęta karmione i w jaki sposób były chowane. Warzywa i owoce jedzą najczęściej sezonowo i to przedewszystkim z lokalnych farm. Główną zaletą tej diety jest zminimalizowanie spożycia chemicznych konserwantów i pestycydów, które są w nawozach i przez pasze mogą się przedostawać do mięsa ubitych zwierząt. Ta dieta jest najlepsza dla ludzi, którzy chcą zmienić swój styl życia na zdrowszy, i zależy im na tym co jedzą.
Wegetarianizm
Jest to styl życia wybierany najczęściej przez ludzi, którzy mają moralny problem ze spożywaniem mięsa innych zwierząt. Najważniejsze w tej diecie jest zapewnienie odpowiedniego poziomu przyjmowania białka. Z tego powodu, wielu wegetarian zastępuje mięso mlecznymi produktami, co może mieć niebagatelny wpływ na zdrowie, ponieważ zawierają laktozę i bakterie kazeiny. Oba te składniki są bardzo niezdrowe i mogą powodować wiele problemów zdrowotnych.
Weganizm
Weganie, podobnie jak Wegetarianie nie jedzą mięsa, a dodatkowo nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Chodzi tutaj przedewszystkim o zdrowy styl życia, ponieważ aktualnie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego nadmiernie obciążają przewód pokarmowy. Weganie jedzą przedewszystkim rośliny strączkowe, zboże, warzywa i owoce. Obecnie istnieją już niemal na wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, ich odpowiedniki dla wegan. Ludzie, którzy nigdy nie jedli mięsa żyją zdrowo, ponieważ aktualnie produkty roślinne są ekologiczniejsze i lżejsze niż to było dotychczas. Przy tym stylu życia nie zaleca się spożywanie produktów sojowych, ponieważ soja jest ciężko strawna i wysoce toksyczna.
Witarianizm
W ostatnim czasie ulubiony styl żywieniowy, który jest również stylem życia. Podstawą witarianizmu jest jedzenie potraw, które zostały wcześniej poddane obróce cieplnej w temperaturze ponad 42°C, ponieważ po takiej obróce zginą niektóre bakterie i enzymy szkodliwe dla zdrowia. Witarianie bywają często także wegetarianami, ale znajdą się między nimi także ludzie, którzy jedzą surowe mięso i ryby. Główną zaletą tego stylu żywieniowego jest wyraźne odciążenie systemu trawiennego, a także odkwaszenie organizmu. Wszystkie surowe owoce i warzywa są bardzo zasadowe, co podwyższa poziom ph w ograniźmie i neutralizuje kwasy. Wielu ludzi z powodu złego stanu zdrowia przeszło na witarianizm w poszukiwaniu pomocy. Najbardziej znanymi Witarianami są David Bowie, Demi Moore, a także Woody Harlesson.
Frutarianizm
Frutarianizm jest bardziej ortodoksyjnym stylem żywieniowym niż weganizm. Frutarianie uważają rośliny za żywe istoty i odmawiają jeść cokolwiek, co zostało pozyskane poprzez uśmiercenie rośliny. Frutarianie jedzą głównie owoce, które spadły z drzew i krzewów oraz stare części roślin, które zostały oddzielone od żyjącej rośliny. Główną wadą tej diety jest jedzenie nadmiernej ilośći słodkich owoców, które mogą doprowadzić do podwyższenia poziomu kwasu w organizmie jak również ryzyko rozwinięcia się pleśni w przewodzie pokarmowym. Najbardziej znanym frutarianem jest na przykład Steve Jobs.
Dzielenie posiłków
Głównym celem dzielenia posiłków jest oddzielenie białka od węglowodanów, ponieważ ich trawienie w układzie pokarmowym wymaga odmiennego środowiska. Wynika to z faktu, że białko jest trawione w żołądku przez kwas żołądkowy, natomiast węglowodany są trawione już w ustach, a potem w przewodzie cienkim. Jeśli się te dwa składniki spotkają, to trawienie staje się nieoptymalne, a spożyty pokarm nie jest strawiony dokładnie. Dochodzi nawet do zakwaszenia węglowodanów lub gnicia białka. Dzielenie posiłków jest zatem korzystne zarówno dla ludzi, którzy mają problemy żołądkowe, jak i dla ludzi z nadkwasotą oraz sportowców. Pamiętajcie, że nigdy nie da się w 100% oddzielić węglowodanów od białka, ponieważ w niektórych pokarmach są już trwale połączonymi składnikami. Jednak dobrze jest minimalizować ich wspólne spożywanie i unikać jedzenia np. roślin strączkowych, które naturalnie zawierają obydwa składniki. Minimalny odstęp między spożyciem węglowodanów, a białka powinien wynosić 4 godziny, aby osiagnąc odpowiednie efekty. Dla najlepszych efektów zalecamy spożycie białka w jedne dni, a węglowodanów w inne dni. Najbardziej znanymi wyznawcami tej diety są Vit Chaloupka i Lenka Kořinková.
Makrobiotyka
Makrobiotyka to dieta pochodzą z Azji. Pochodzi ona z duchowej filozofii Jing Jang. Dieta ta składa się przedewszystkim ze zbóż, roślin strączkowych, warzyw, a w mniejszym stopniu także ryb, nasion i orzechów. Makrobiotyka kładzie szczególny nacisk na dokładne przeżucie pokarmów i umiar w ich jedzeniu. Najbardziej znanymi osobami, którzy praktykują Makrobiotykę są Yoko Ono, Scarlett Johansson i Madonna.
Niezależnie od wybranego przez was stylu żywieniowego, warto zwrócić uwagę na jakość potraw, które jecie. Najlepiej jest przygotowywać jedzenie samemu, wtedy macie pewność skąd pochodzi żywność i co spożywacie. Jeśli nie macie możliwości przygotować produktów samemu, warto zwrócić uwage na pochodzenie lokalnych produktów farmerskich w sklepach, jak również zainteresować się ekologicznymi produktami z oznaczeniem bio. [sam]